Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Rovinieta

Buna ziua!

Am primit zilele trecut prin posta un proces verbal de contraventie pentru lipsa rovinietei. In procesul verbal se specifica ca la data de 11.01.2012 am fost surprins circuland fara a detine rovinieta valabila. Mentionez ca in 12.01,2012 am achizitionat o rovinieta pentru un an de zile. Procesul verbal mi-a fost comunicat 25.05.2012. In acest context, pot ataca procesul verbal pentru a nu fi obligat sa platesc acel tarif de despagubire de 28 euro?

Va multumesc!
Puteti ataca procesul verbal de contraventie, motivat de faptul ca, de regula, nu este semnat de catre agentul constatator. Faptul ca ati achizitionat rovinieta in aceeasi zi va ajuta in masura in care achizitia este anterioara controlului. insa in mod cert nesemnarea procesului verbal de catre agentul constatator este un motiv suficient pt anularea procesului verbal.
daca la data de 11.01.2012 nu aveati rovigneta valabila, nu aveti ce invoca in proces. procesul verbal v-a fost comunicat in termen, deci nici asupra acestui aspect nu puteti ridica obiectii.
verificati daca temeiul legal in baza caruia v-a fost aplicata sanctiunea este corect indicat. in cazul in care este trecut gresit, puteti ataca procesul verbal.
laura-jurist, utilizator