Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract de colaborare cu coca cola
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract de colaborare cu coca cola

Buna ziua.
Detin , in chirie,un spatiu comercial stradal in Bucuresti.Pana anul trecut in octombrie acest spatiu era acoperit cu o prelata cu brandul pepsi cola.In octombrie am fost abordati de angajatii, reprezentantii,firmei Coca Cola care ne-au propus o colaborare.Colaborarea consta in schimbarea prelatei de pepsi cu una care are brandul Coca Cola, vitrine frigorifice,amenajarea si mercantizarea echipamentelor conform standard CCHBC. Pentru servicii de mercantizare ,firma CCHBC, a oferit firmei noastre o suma de bani ce urma a fi achitata catre noi prin transfer bancar in maxim 3 luni.Ei ne furnizau produse pe baza comenzilor noastre,produse care trebuiau platite la data scadenta de pe factura. Contractul de colaborare trebuia semnat de catre ambele parti din momentul preluarii lucrarilor .Lucraraea a fost facuta pe data de 13 octombrie si am asteptat sa primim si contractul pentru semnat. Am tot sunat seful de echipa zonal dar nu a raspuns 3 luni de zile la telefon, subalternul lui, agentul de zona care prelua comenzile si incasa contravaloarea facturilor a incercat sa ne ameteasca ca seful lui ba e in concediu ba e in sedinte si nu poate vorbi.Intr-un final, in luna ianuarie am reusit sa vorbim cu el , a adus contractul dar pe care nu l.am semnat deoarece nu era conform intelegerii avute in luna octombrie.Au mai trecut cateva saptamani, la inceputul lunii februarie a venit un nou contract, l.am semnat si astetam sa ne spuna cu ce data sa emitem factura pentru serviciile de marketing, in contract scria ca plata se va face in luna februarie.Mentionez ca acel contract de colaborare si marketing pe care l.am semnat, nu avea nici o stampila si nici o semnatura,nici numar de inregistrare de la coca cola, ei aduc contractul sa.l semneze clientul, in 3 exemlare, dupa care contractul se intoarce la coca cola si asteapta semnatura directorilor,managerilor comerciali, zonali, etc si a numarului de inregistrare.Am fost anuntat dupa 2 saptamani ca seful zonal s.a schimbat si contractul pe care l.am semnat , are un element lipsa, nu contine contul bancar al firmei noastre si trebuie refacut si semnat din nou.A venit seful cel nou cu contractul nou, a zis sa emitem factura cu 27 februarie si ca dureaz 21 zile pana se vor vira banii, contravaloarea facturii emise de noi pt serviciile de marketing.Din februarie nici contractul nu l.amprimit semnat si nici faloarea facturii nu s.a virat in contul nostru.Am tot sunat sa vedem ce se intampla si de fiecare data suntem mintiti ca nu azi ,ca maine, ca sunt blocate treburile la ei n firma si multe multe abureli.Comanda de marfa pe care am facut.o noi de la ei in luna martie, a fost scadenta la sfarsitul lunii martie si le.am spus ca atata timp cat nu rezolva problema contractului nici firma noastra nu le va achita suma datorata. Pe mine ma intereseaza sa intru in posesia contractului pentru ca fara el nu pot face nimic legal, din cate stiu.Am auzit ca mai sunt si alte firme in situatia noastra, ca vestita firma Coca Cola,trage tepe la firme, noi platim taxa de reclama iar ei nu respecta intelegerile.Au trecut 7 luni de cand ne tot ametesc. Va rog sa ma ajutati cu un sfat , cum sa procedam.Sunt o gramada de firme care isi doresc sa le facem reclama, firme probabil mult mai serioase decat aceasta mare si faimoasa firma numita COCA COLA.
Va multumesc si astept raspuns cat mai repede.
Sfatul meu este sa formulati o notificare catre Coca Cola, pe care sa o trimiteti la sediul principal, in atentia departamentului sau serviciului juridic. Expunet situatia si le puneti in vedere sa ia masurile necesare, in caz contrar ii veti actiona in instanta. Ar fi bine sa o trimiteti prin posta cu confirmare de primire sau, si mai bine, prin executor.
Buna ziua.
Sunt intr-o situatie similara.
In urma colaborarii cu aceasta firma am obtinut un anumit discount ce urma a fi calculat la finele sezonului estival 2011, facturat si incasat in 21 zile.
In luna martie am primit calculatia respectiva si am intocmit factura pentru suma respectiva.
Nici in prezent nu a fost incasata aceasta factura.
Mentionez ca nu am putut discuta cu nimeni din departamentele juridic/ comercial ci doar cu reprezentantul zonal si mereu am fost amanati.
Nici pana acum nu am primit exemplarul din contractul pe care l-au ridicat ptr. a fi semnat la Bucuresti- in iunie 2011 !
Nu stiu ce pot face, dar ,dupace nu am incasat niciun ban de la aceasta firma , am mai platit si TVA aferent facturii intocmite.
Scriu aceste randuri pentru a-i preveni pe cei care lucreaza cu aceasta companie.COCA- COLA HBC Romania se comporta ca un autentic TEPAR, lucru de neconceput ptr. o companie multinationala.