Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Angajare pensionar cu decizie de pensie cod N10
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Angajare pensionar cu decizie de pensie cod N10

Buna ziua, as dori sa stiu in ce conditii pot angaja un pensionar cu cod pensie n10. as vrea sa-l angajez pe perioada determinata si cu timp partial de lucru, respectiv 16 ore pe saptamana.multumesc!
Daca angajarea se face in sectorul privat, atunci il puteti angaja fara nicio problema cu un c.i.m. pe durata determinata cu timp partial ..

In sectorul bugetar, trebuie sa luati in vedere interdictia prevazuta de Legea nr.329/2009.
Codul de pensie N10 inseamna pensie pentru limita de varsta. Domnul poate lucra cat doreste si poate cumula nelimitat, intr-o unitate privata, pensia cu salariul.