Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul colectiv de munca

Buna ziua! Lucrez la o firma care are peste 21 de salariati si as dori sa aflu daca este obligatorie incheiere unui contract colectiv de munca si cum as putea sa aflu ce contine acest contract?
Nu este obligatorie incheierea unui c.c.m. la nivel de unitate ... obligatorie este negocierea acestuia .. o copie a c.c.m. o puteti obtine de la sindicat sau reprezentantii salariatilor ..
Este obligatorie inceperea negocierilor in vederea incheierii CCM, incheierea acestuia nefiind obligatorie.