Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... rectificativa cas 2005
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

rectificativa cas 2005

Buna ziua,
Un fost salariat mi-a cerut o discheta cu o declaratie rectificativa pt ianuarie 2005 deoarece nu figureaza in acea luna la pensii. Societatea a depus atunci declaratia, dar se pare ca nu a fost operata cum trebuie. Ce pot sa fac ?
Fiind vorba de un salariat care nu are nici o vina ca sistemul informatic nu a preluat corect o declaratie lunara, v-as sugera intocmirea acestei declaratii. Problema este daca mai aveti pe undeva declaratia initiala, alfel trebuie sa preluati de la Pensii baza de date pentru a intocmi declaratia solicitata.Nu ati fi primul caz cand declaratii lunare au fost preluate gresit.

Inteleg situatia si as vrea sa-l ajut. Declaratia initiala o pot reface, problema este ca o rectificativa se poate crea atunci cand exista o modificare, pe cand in aceasta situatie nu .
Daca aveti declaratia depusa initial, in 2005,o puteti copia si depune din nou la Casa de Pensii. Ar fi bine ca pe copia dvs, cu nr de inregistrare de la Pensii, sa fie inregistrat si salariatul de care vorbiti si atunci puteti dovedi ca este vorba de o preluare gresita a declaratiei. S-ar putea ca la Casa de Pensii sa vi se ceara depunerea unei declaratii rectificative.

I-am dat o copie dupa declaratia initiala cu numarul lor de inregistrare si cu salariatul respectiv, dar cei de la Casa de Pensie vor o discheta cu declaratia rectificativa deoarece nu pot adauga in programul lor decat asa. Cum procedez ?
dali_c, utilizator
Sa-i zica "declaratie rectificativa" si sa o lase tot asa, cum a fost initial.