avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistari contabile agentie turism
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistari contabile agentie turism

As avea nevoie de cateva lamuriri legate de contabilitatea unei agentii de turism.Atunci cand un client cumpara un sejur in Bulgaria de ex achita un avans de 100 eur din total 500 eur .Eu emit factura catre client pe suma total respectiv 500 eur si chitanta pe avans 100 eur .Sa zicem ca acel client achita avansul in luna februarie si termenul pana la care trebuie sa achite integral este aprilie sa zicem.Furnizorul de la care eu cumpar sejurul(agentie turoperatoare) eu fiind agentie detailista(revanzatoare) imi emite o factura proforma prin care imi confirma sejurul rezervat de mine, iar dupa ce eu achit catre acest furnizor suma totala a sejurului, respectiv dupa ce eu incasez de la client in aprilie , imi emite factura fiscala.Cum se inregsitreaza acest lucru in contabilitate intrucat contabilul meu imi spune ca nu se inchide contul de clienti?
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 19:58, 29 Mai 2012
Referitor la contul 4111 clienti (caci la acest cont inteleg ca sunt probleme) :
exemplu (fara tva) : sejurul= 500 lei

avans client =100 lei
inregistrare avans : 5121/5311-419 = 100 lei

emitere factura 411- 70x =500 lei

incasare diferenta :: 5121/5311-411=400

si inchidere obligatie client cu avansul acordat 419-411=100
Ultima modificare: Marți, 29 Mai 2012
carmen01011958, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrari contabile agentie turism olguta79 olguta79 In cazul unei agentii de turism neplatitoare de tva am urmatoarea situatie legata de facturile pe sejururi.Agentia vinde in ianuarie pe 15/01/2013 un sejur in ... (vezi toată discuția)
Factura de avans luciapap luciapap Incasam avans in data de 20.01.2011, eliberam chitanta, in cat termen eliberam factura de avans, in codul fiscal am gasit pana in cea de-a 15 zi lucratoare a ... (vezi toată discuția)
Factura avans constructii montaj miraj miraj ce operatiune contabila se face de cel care emite o factura ca avans constructii montaj ? multumesc (vezi toată discuția)