Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistari contabile agentie turism
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistari contabile agentie turism

As avea nevoie de cateva lamuriri legate de contabilitatea unei agentii de turism.Atunci cand un client cumpara un sejur in Bulgaria de ex achita un avans de 100 eur din total 500 eur .Eu emit factura catre client pe suma total respectiv 500 eur si chitanta pe avans 100 eur .Sa zicem ca acel client achita avansul in luna februarie si termenul pana la care trebuie sa achite integral este aprilie sa zicem.Furnizorul de la care eu cumpar sejurul(agentie turoperatoare) eu fiind agentie detailista(revanzatoare) imi emite o factura proforma prin care imi confirma sejurul rezervat de mine, iar dupa ce eu achit catre acest furnizor suma totala a sejurului, respectiv dupa ce eu incasez de la client in aprilie , imi emite factura fiscala.Cum se inregsitreaza acest lucru in contabilitate intrucat contabilul meu imi spune ca nu se inchide contul de clienti?
Referitor la contul 4111 clienti (caci la acest cont inteleg ca sunt probleme) :
exemplu (fara tva) : sejurul= 500 lei

avans client =100 lei
inregistrare avans : 5121/5311-419 = 100 lei

emitere factura 411- 70x =500 lei

incasare diferenta :: 5121/5311-411=400

si inchidere obligatie client cu avansul acordat 419-411=100
carmen01011958, moderator