Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Oile si vecinii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Oile si vecinii

Detin o turma de aproximativ 70 de oi, capre,miei, iezi.De cateva zile un vecin ne ameninta si ne ataca ca ii luam piatra de la poarte cu copitele, ca facem noroi.Alt drum de acces catre islaz nu avem,nu comercializam branza, nu beneficiem de subventii, stam la marginea satului,nu deversam,suntem la inceput de drum, dar nu degeaba exista sintagma in Romania ,, Sa moara capra vecinului!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat de specialitate, ca o sa ma reclame.Va multumesc anticipat!
Legal toata lumea are drept sa foloseasca caile de acces care se afla pe domeniul public, deci vecinul nu va poate reclama cu ceva in acest sens. Pentru linistea dvs., cand treceti cu oile prin dreptul portii vecinului manati-le pe partea cealalta de drum ca sa nu-i mai scoata pietrele de la poarta ...
Daca vecinul dumneavoastra va ataca, puteti face plangere la politie impotriva lui.
Alina Butuc, Consilier juridic
Normele sanitare in vigoare nu permit detinerea de oi in sat
In afara disconfortului datorat mirosului specific,este cunoscut ca acestea pot fi gazda pentru capuse,care in ultima vreme reprezinta un real pericol pentru animale si pentru om