Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... validitate/nevaliditate permis conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

validitate/nevaliditate permis conducere

Buna ziua!
Am intilnit urmatoarea situatie: un cetatean din Romania preschimba permisul in Italia, predindu-l pe cel romanesc autoritatilor italiene, care-i elibereaza un premis italian valabil 2 luni , dar care este valid numai in Italia. Pers resp este oprita in Romania chiar in aceasta perioada de 2 luni, si arata agentului permisul provizoriu din Italia.
Intrebare: poate fi acuzat de conducere fara permis in Romania?
(mentionez ca nu i-a fost suspendat dreptul de a conduce nici in Italia nici in Romania)
Va multumesc.
legea prevede ca nu ai voie sa detii doua permise de conducere odata.

oug 195
Art. 83 ? (1) Au dreptul să conducă autovehicule pe drumurile publice din România, dacă îndeplinesc condiţiile prevăzute la art.20 şi 23 alin.(1), titularii permiselor de conducere naţionale valabile, eliberate de autorităţile:
b) statelor membre ale Uniunii Europene;

dar ati relatat ca permisul care l-a inlocuit pe cel romanesc are valabilitate numai pe teritoriul Italiei.

prin preschimbarea permisului romanesc intr-unul cu valabilitate numai in Italia a ajuns in situatia sa nu aiba dreptul sa conduca in Romania!

Art.86. - (2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau permisul i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
Gabriela Pintea, Consilier juridic