Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... noul cod penal-inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

noul cod penal-inselaciune

daca intra in vigoare noul cod penal va fi ceva schimbare art.215-inselaciune? (ex.daca partea vatamata retrage plangerea,prejudiciu recuperat pana la solutionarea cauzei,pedepse etc0
Cam asa ar urma sa arate:
Inşelăciunea

Art. 244. - (1) Inducerea in eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, in scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu inchisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2) Inşelăciunea săvarşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu inchisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el insuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Impăcarea inlătură răspunderea penală.

Inşelăciunea privind asigurările

Art. 245. - (1) Distrugerea, degradarea, aducerea in stare de neintrebuinţare, ascunderea sau instrăinarea unui bun asigurat impotriva distrugerii, degradării, uzurii, pierderii sau furtului, in scopul de a obţine, pentru sine sau pentru altul, suma asigurată, se pedepseşte cu inchisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta persoanei care, in scopul prevăzut in alin. (1), simulează, işi cauzează sau agravează leziuni sau vătămări corporale produse de un risc asigurat se pedepseşte cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Impăcarea inlătură răspunderea penală.

Tâlhăria
Art. 233. – Furtul săvârşit prin întrebuinţarea de
violenţe sau ameninţări, ori prin punerea victimei în
stare de inconştienţă sau neputinţă de a se apăra, precum
şi furtul urmat de întrebuinţarea unor astfel de mijloace
pentru păstrarea bunului furat sau pentru înlăturarea
urmelor infracţiunii, ori pentru ca făptuitorul să-şi
asigure scăparea, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la
7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

Tâlhăria calificată
Art. 234. – (1) Tâlhăria săvârşită în următoarele
împrejurări:
a) prin folosirea unei arme ori substanţe
explozive, narcotice sau paralizante;
b) prin simularea de calităţi oficiale;
c) de o persoană mascată, deghizată sau
travestită;
d) în timpul nopţii;
e) într-un mijloc de transport sau asupra unui
mijloc de transport;
f) prin violare de domiciliu sau sediu
profesional,
se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi
interzicerea exercitării unor drepturi.
(2) Tâlhăria săvârşită în condiţiile art. 229
alin. (3) se pedepseşte cu închisoarea de la 5 la 12 ani.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează tâlhăria
care a avut ca urmare vătămarea corporală.

Acestea sunt prevederile din noul cod penal. După cum vedeţi nu sunt modificări sub aspectul retragerii plângerii sau împăcării părţilor.
De altfel nici nu erau previzibile astfel de schimbări, întrucât infracţiunea de tâlhărie prezintă un pericol social ridicat.

Am greşit şi am dat răspun referitor la infracţiunea de tâlhărie, oare de ce?
Francisc Gerber, Avocat
da,ati gresit un pic,dar oricum am primit deja un raspuns
multumesc