Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prima de pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prima de pensionare

As dori sa stiu daca prima de pensionare( 1-2 salarii) s-a acordat la nivelul anului 2009, si care este temeiul legal care confirma sau infirma acest lucru .Stiu ca Legea 285/2010 a suspendat-o incepand cu 1 ianuarie 2011.Va multumesc !
In invatamant s-a acordat acest drept in 2009.Consultati in acest sens Contractul Colectiv de Munca incheiat cu ISJ din judetul de domiciliu sau munic.Bucuresti pt. anul 2009,acolo gasiti reglementata si plata primei pt. pensionare la limita de varsta.
ContSters136493, utilizator
ondino a scris:

Prevederea din CCM a existat transpusa si in ccm la nivel de ramuri,ceea ce a diferit a fost cuantumul acestei indemnizatii,stabilit diferit.......

Sunt ccm la nivel de ramuri care au avut aceasta prevedere inainte de a se face public CCMN ...
Din moment ce nu cunosti in prima instanta in ce sector activeaza utilizatorul care adreseaza intrebarea,este logic si normal ,ca daca exista sa specifici actul normativ general valabil cuprinzand prevederea, aplicabil la nivelul anului 2009.Este mai putin important in acest context ca exista/nu exista ccm la nivel de ramuri care au avut aceasta prevedere inainte de a se face public CCMN ...din moment ce in final, dupa precizarile ulterioare ale utilizatorului am indicat actul normativ in care se regaseste reglementarea.