avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta: numarul total de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta: numarul total de puncte s-a impartit la 35 de ani in loc de 33 si 4 luni

Sunt nascut pe 17.05.1953, am muncit in conditii deosebite Grupa 1 pana la data de 01.04.2001, 28 ani, 4 luni, 19 zile.
M-am pensionat pentru limita de varsta la data de 17.11.2011 cand am implinit 58 ani si 6 luni, in baza legii 263/ 2010
Punctajul mediu anual rezulta din insumarea tuturor punctajelor anuale din intreaga perioada de activitate ale asiguratului impartit la stagiul complet de cotizare prevazut de legea 263/ 2010 la data pensionarii (Art.3 Al.1 Lit. R).
Stagiul complet de cotizare conform legii 263/ 2010 Art.95 Al.1 Anexa 5 Luna Noiembrie Anul 2011 pentru persoanele care solicita pensie pentru limita de varsta este de 33 ani si 4 luni.
Consider ca am fost nedreptatit pentru ca mi s-a impartit total punctaj obtinut la 35 de ani (Stagiul complet de cotizare valabil in luna Martie 2015, prevazut in anexa 5 a art.95 Al.1 din legea 263/2010) fata de 33 de ani si 4 luni cat este prevazut pentru cei care solicita pensie pentru limita de varsta.
In anexa 5 Art.95 Al.1 sunt trecuti cei care au muncit in conditii normale.
Rog lamurire... este greseala sau nu??
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 21:11, 2 Iunie 2012
Stagiul complet de cotizare de 33 ani si 4 luni este pt.barbatii nascuti in iulie si august 1947.Pt. barbatii nascuti dupa 01.01.1950 stagiul complet de cotizare este de 35 ani.Pt.anii lucrati in conditii deosebite ati primit un stagiu suplimentar si un nr. suplimentar de puncte ( in functie de veniturile avute )Decizia 4 din 4 aprilie 2011 a ICCJ,se refera numai la persoanele care au iesit la pensie in baza Legii 19/2000
Modul de determinare a punctajului mediu anual nu este gresit, este corect. Nu se are in vedere stagiul complet de cotizare la data deschiderii drepturilor de pensie (asa ceva a existat in Legea nr. 19/2000), ci stagiul complet de cotizare corespunzator datei nasterii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie de pensionare nicu6666 nicu6666 Am primit de la Casa de pensii ALBA decizia de pensionare: -Stagiul total de cotizare realizat_47ani 10luni 5zile -In conditii normale de munca_12ani 8luni ... (vezi toată discuția)
Stagiul complet de cotizare viorelus viorelus In formula pe baza careia se determina punctele de pensie, stagiul complet de cotizare este fix ,functie de data nasterii,in orice moment al ... (vezi toată discuția)
Depasire stagiu minim cotizare daiciulescugica daiciulescugica Buna seara, ma intereseaza sa stiu daca se adauga procent suplimentar la calcul pensie pentru limita de varsta,care sa fie in functie de anii cu care s-a ... (vezi toată discuția)