Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie de pensionare

Am primit de la Casa de pensii ALBA decizia de pensionare:
-Stagiul total de cotizare realizat_47ani 10luni 5zile
-In conditii normale de munca_12ani 8luni 7zile
-In conditii speciale de munca_22ani 5luni 27zile
-Stagiu aferent grupe/conditii de munca_11ani
-Perioade asimilate_1an 3luni 23zile
-Stagiu aferent incapacitate de munca_4luni 8zile

Numar de puncte total realizate_61,03842 din care:
-conditii normale-12,85728
-conditii speciale-29,48235
-pensie suplimentara-3,95754
-puncte suplimentare pentru conditii de munca-14,74125
-Punctajul mediu anual-1,74395
Rog un sfat.
Eu stiam ca totalul punctelor realizate trebuie impartit la 26 pt. conditii specile nu la 35.
Va multumesc anticipat.
1. Nu mai scrieti denumirea casei de pensii (pct. 2.11 din regulamentul de postare in Forum).

2. Regula este ca punctajul mediu anual se stabileste in functie de stagiul complet de cotizare. Intrucat n-ati precizat cand sunteti nascut si potrivit carui act normativ v-au fost deschise drepturile de pensii, Legea nr. 19/2000 sau Legea nr. 263/2010, nu am cum sa va explic care sunt prevederile legale aplicabile.

3. Daca reveniti cu precizari, va rog sa scrieti de unde stiati ca totalul punctelor realizate trebuie impartit la 26, nu la 35.
_Sunt nascut pe 09.0401954.
_Legea263/2010
_De la colegi care s-au pensionat,dar pe legea19/2000.

Probabil ca si dvs. indeplineati conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta potrivit Legii nr. 19/2000, dar acum discutia este tardiva.

Punctajul mediu anual a fost determinat in functie de stagiul complet de cotizare corespunzator datei nasterii. Intrucat sunteti nascut ulterior anului 1950, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani. Prevederea legala aplicabila este art. 95, alin. (1) din Legea nr. 263/2010.
Art. 95. – (1) Punctajul mediu anual realizat de asigurat se determină prin împărţirea numărului de puncte rezultat din însumarea punctajelor anuale ale asiguratului la numărul de ani corespunzător stagiului complet de cotizare, prevăzut în anexa nr. 5 sau, după caz, anexa nr. 6.
(2) În situaţia persoanelor prevăzute la art. 56 - 59, la stabilirea punctajului mediu anual se iau în considerare stagiile de cotizare complete prevăzute la aceste articole.
(3) În cazul persoanelor care realizează stagii de cotizare în mai multe situaţii, pentru care legea prevede stagii complete de cotizare diferite, punctajul mediu anual se determină prin însumarea punctajelor medii anuale calculate corespunzător stagiilor complete de cotizare prevăzute de prezenta lege, pentru fiecare dintre situaţiile respective.
(4) La calcularea punctajului mediu anual, a punctajului anual şi a punctajului lunar se utilizează 5 zecimale.

Alineatul 2 al art. 95 din Legea nr. 263/2010 se refera la persoanele care au lucrat in unitati miniere, in zonele I si II de expunere la radiatii, in profesiile prevazute in anexa 4 a legii (balerini, acrobati etc.), la persoanele cu handicap preexistent calitatii de asigurat si la nevazatori.
Cum as putea sa verific daca calculul punctajului mentionat in decizia primita
este corect?
Sincer am anumite indoieli intrucat am avut un salariu destul de bun(majoritatea
timpului cat am lucrat in conditii speciale am fost maistru)
Deasemenea am vazut la alti colegi cu salarii mult mai mici un punctaj realizat asemanator dar iesiti la pensie pe legea19/2000 intradevar.
As vrea sa mai intreb daca pe legea263 pentru conditii speciale se mai acorda
puctaj suplimentar(acel 50% la punct)
Adica mi se va recalcula(daca se acorda)candva pensia?
Cu stima!
nicu6666 a scris:
Cum as putea sa verific daca calculul punctajului mentionat in decizia primita
este corect?

Deocamdata nu puteti verifica. Veti putea verifica atunci cand aplicatia informatica utilizata la stabilirea pensiilor va fi publica.

nicu6666 a scris:
Deasemenea am vazut la alti colegi cu salarii mult mai mici un punctaj realizat asemanator dar iesiti la pensie pe legea19/2000 intradevar.

Colegii au beneficiat de prevederi mai favorabile, respectiv de un stagiu complet de cotizare mai mic atunci cand a fost determinat punctajul mediu anual.

Punctajul mediu anual = numarul total de puncte : stagiul complet de cotizare.
Exemplu: sa presupunem ca numarul total de puncte este 8 (un numar total de puncte nu va fi niciodata o cifra fixa, dar va dau un exemplu ca sa intelegeti mecanismul). Daca impartim 8 la 2, unde 2 este un stagiu complet de cotizare mai mic, rezultatul este 4 iar cuantumul pensiei este 4 inmultit cu 732,8 (aceasta este valoarea punctului de pensie pentru anul 2011, stabilita prin lege). Daca impartim 8 la 4, unde 4 este un stagiu complet de cotizare mai mare, rezultatul este 4 iar cuantumul pensiei este 2 inmultit cu 732,8.

nicu6666 a scris:
As vrea sa mai intreb daca pe legea263 pentru conditii speciale se mai acorda puctaj suplimentar(acel 50% la punct)

Da, ar fi trebuit sa primiti punctaj suplimentar, potrivit art. 100, lit. b) din Legea nr. 263/2010. Uitati-va la litera G din anexa deciziei de pensie, intitulata "Numar de puncte realizate". La pct. 7 gasiti numar puncte suplimentare pentru grupe / conditii de munca. Acolo gasiti sau trebuie sa gasiti numarul de puncte suplimentare. Depinde si ce varianta a aplicatiei informatice au utilizat cei de la pensii, dar tot trebuie sa gasiti rubrica "numar puncte suplimentare pentru grupe / conditii de munca".
Gabriela Pintea, Consilier juridic