Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... raspunderea administratului
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

raspunderea administratului

am cesionat actiunile inclusiv drepturile si obligatile patrimoniale si nepatrimoniale unui srl .pot fi invinuit penal de nevirarea obligarea oblig. la sursa din urma ?care este legea care reglem. acest aspect sau soluti multumesc

/

//
Nu ati cesionat "actiunile", pentru ca nu aveati SA, ci ati cesionat partile sociale, fiind SRL.
Intentia de cesionarea se publica in M.Of. si exista un termen de 30 de zile pentru ca cine are interes poate face obiectiune.
Daca nu s-a facut obiectiune, cine a preluat partile sociale ale acelui SRL, le-a preluat cu activ si pasiv.
De la data cesionarii, dvs. nu mai raspundeti de societate.