avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1952 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... pasaport minor
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

pasaport minor

care sunt costurile pentru a face un pasaport pentru minor
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 19:49, 13 Iunie 2012
Paşaportul simplu electronic se eliberează în termen de 14 de zile calendaristice. Valabilitatea paşaportului electronic este de 5 ani, iar pentru minorii cu vârsta sub 6 ani, valabilitatea acestuia este de 3 ani.
Paşapoarte simple electronice=244,00 lei (costul paşaportului) + 32,00 lei(taxă consulară)
Unde anume trebuiesc platite? Din ce am citit ca si acte trebuiesc: Certificatul de nastere al copilului in original, Cartile de identitate ale parintilor, sau procura in cazul in care nu este unul dintre ei, dovada platii taxelor(nu stiu unde se platesc). Acestea sunt sigur toate actele sau mai sunt si alte cereri, dosare, etc. de care nu mentioneaza pe site ca sa ne faca sa mai facem cateva drumuri?



Multumesc anticipat
Ambele taxe se pot plati la CEC Bank, chitantele trebuie sa fie pe numele copilului (al titularului pasaportului).

Nu mai sunt alte acte de care sa nu fi aflat dvs. :)
Daca sunteti ambii parinti in tara, trebuie sa va prezentati amandoi la ghiseu cand depuneti cererea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasaport alex19 alex19 as dori sa stiu ce acte imi trebuiesc , cat ma costa sa imi fac un pasaport si in cat timp il primesc. Multumesc anticipat. (vezi toată discuția)
Pasapoarte - timp de obtinere alexutu999 alexutu999 stie cineva taxe pasaport si termene iulie 2012 care mai sunt va multumesc astept raspuns (vezi toată discuția)
Plecarea in strainatate a minorilor numai cu un parinte !!! Izabella_Bianca Izabella_Bianca Buna ziua !! Am si eu o intrebare la dvs. In caz ca sotia este in Spania ce acte ar trebui pentru a merge cu 3 copii ( 2 minori 16 si 10 ani si 1 major ) in ... (vezi toată discuția)