Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... pasaport minor
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

pasaport minor

care sunt costurile pentru a face un pasaport pentru minor
Paşaportul simplu electronic se eliberează în termen de 14 de zile calendaristice. Valabilitatea paşaportului electronic este de 5 ani, iar pentru minorii cu vârsta sub 6 ani, valabilitatea acestuia este de 3 ani.
Paşapoarte simple electronice=244,00 lei (costul paşaportului) + 32,00 lei(taxă consulară)
Unde anume trebuiesc platite? Din ce am citit ca si acte trebuiesc: Certificatul de nastere al copilului in original, Cartile de identitate ale parintilor, sau procura in cazul in care nu este unul dintre ei, dovada platii taxelor(nu stiu unde se platesc). Acestea sunt sigur toate actele sau mai sunt si alte cereri, dosare, etc. de care nu mentioneaza pe site ca sa ne faca sa mai facem cateva drumuri?

Multumesc anticipat
Ambele taxe se pot plati la CEC Bank, chitantele trebuie sa fie pe numele copilului (al titularului pasaportului).

Nu mai sunt alte acte de care sa nu fi aflat dvs. :)
Daca sunteti ambii parinti in tara, trebuie sa va prezentati amandoi la ghiseu cand depuneti cererea.