Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Am deschis o actiune pentru partaj succesoral pentru niste pamant si padure ramase de la parinti nostri pe Titluri de proprietate eliberate pe Legea 18/1991.
La primul termen presedintele de sedinta a spus ca trebuie sa aduc extrase de carte funciara pentru suprafetele respective. Eu am spus ca nu am de unde sa aduc pentru ca acele suprafete nu sunt intabulate. Pana la urma mi-a spus ca sa intabulez acele suprafete si sa aduc extrase.
Intrebarea mea este: nu se poate face succesiunea pe Titlurile de proprietate?
Ce pot sa fac in aceasta situatie?
Va multumesc pentru sprijin.
Extrasele de carte funciara sunt solicitate pentru ca instanta sa aiba certitudinea ca respectivele suprafete mai fac parte din patrimoniul autorului dvs. Conform prevederilor Legii 7/1996, cadastrul si cartea funciare formeaza un sistem unitar si obligatoriu.