Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... REGISTRUL AGRICOL
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

REGISTRUL AGRICOL

BUNA ZIUA
AS DORIII UN RASPUNS DETALIAT
1rolul registrului agricol la stabilirea dreptului de proprietate
2Rolul cartiii funciare
3IN CAZUL IN CARE TERENURILE AGRICOLE,INSCRISE IN REGISTRUL AGRICOL,NU SINT TRECUTE IN CARTEA FUNCIARA,EXISTA VREUN RISC,CA TITLUL DE PROPRIETATE SA NU FIE ELIBERAT deoarece nu sint trecute toate coordonatele topo
Articolul6din legea 1/2000 spune clar case face
pe baza acesta date
4Din cit in cit timp trebuiwsc reactualizate extrasele de CARTE FUNCIARA
VA MULTUMESC MULT TUTUROR
CU STIMA SI RESPECT
TEO
1- nu, nuare nici un rol in stabilirea dreptului de proprietate, are doar rol statistic;
2. - rolul cartii funciare - de a tine evidenta tuturor proprietatilor, si a proprietarilor - in ordinea lor cronologica( de la intabulare - pana la proprietarul actual);
3. nu, nu are legatura titlul de proprietate vi-l da primaria in baza legii 18/1991;
4. odata intabulat nu se reactualizeaza extrasele de carte funciara. Acestea au rol informativ(deci ori de cate ori aveti nevoie mergeti si contra cost solicitati uhn extras de informare) si forma autentica - pe care doar notarul o poate solicita atunci cand se doreste trasferul de proprietate.
VA MULTUMESC DIN TOT SUFLETULPTR.RASPUNS
INTREBARII
1Detin certificat mostenitor
2Detin intabularea in cartea funciara cu partaj pe 2 FRATII
3Detin copia registrului agricol cu toate suprafetele de pamint
NOTA
Dar nu toate parcelele sint trecute in c.f.
PRIN PROBE INDUBITABILE PE CARE LE DETIN PRIMARIA A FACUT SI INSTRUMENTAT FALSURI
INTRODUCE IN MOSTENIREA SI SUCCESIUNEA NOASTRA O RUDA,
1Nu detine nici un
2Primaria emite inaceasta faza un titlu de proprietate dupa defunctul tata pe 3 mostenitori 2 fratii si ruda
3PRIMARIA EMITEalt titlu de proprietate cu tot extravilanul pe ruda noastra cu aceleasi coordonate topo ca ale noastre
la toate sesizarile noastre catre primarii ma tot bate la cap sa reactualizez extrasele c.f.
4 I-mi transmite un comunicat sa renunt pe proprie raspundere la 2 Ha de pamint
DUPA CARE EI VOR TRECELA ANULAREA TITLURILOR
DEGEABA.
AM SOMAT COMISIA JUDETEANA
TACERE
MULTUMESC MULT
VA DORESC TOT BINELE DIN LUME
ACEST FORUM SINCER M-A AJUTAT M
VA MULTUMESC DIN TOT SUFLETULPTR.RASPUNS
INTREBARII
1Detin certificat mostenitor
2Detin intabularea in cartea funciara cu partaj pe 2 FRATII
3Detin copia registrului agricol cu toate suprafetele de pamint
NOTA
Dar nu toate parcelele sint trecute in c.f.
PRIN PROBE INDUBITABILE PE CARE LE DETIN PRIMARIA A FACUT SI INSTRUMENTAT FALSURI
INTRODUCE IN MOSTENIREA SI SUCCESIUNEA NOASTRA O RUDA,
1Nu detine nici un
2Primaria emite inaceasta faza un titlu de proprietate dupa defunctul tata pe 3 mostenitori 2 fratii si ruda
3PRIMARIA EMITEalt titlu de proprietate cu tot extravilanul pe ruda noastra cu aceleasi coordonate topo ca ale noastre
la toate sesizarile noastre catre primarii ma tot bate la cap sa reactualizez extrasele c.f.
4 I-mi transmite un comunicat sa renunt pe proprie raspundere la 2 Ha de pamint
DUPA CARE EI VOR TRECELA ANULAREA TITLURILOR
DEGEABA.
AM SOMAT COMISIA JUDETEANA
TACERE
MULTUMESC MULT
VA DORESC TOT BINELE DIN LUME
ACEST FORUM SINCER M-A AJUTAT MULT
CU STIMA SI RESPECT
TEO