Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita - executor judecatoresc
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita - executor judecatoresc

Buna ziua. In urma cu 5 ani am contractat un credit in valoare de 19.000 EUR. La un moment dat am ramas fara serviciu si am facut o solicitare catre banca pentru a gasi o solutie, neputand plati ratele pentru cateva luni. Nu am primit niciun raspuns, ulterior am primit o instiintare ca mi s-a reziliat contractul de credit. Am fost la banca si am discutat cu seful corpului de executori bancari, care mi-a spus ca va reveni cu un raspuns in mazim 2 saptamani. Nici nu a mai revenit, nici nu a mai raspuns la telefon. In luna iunie anul trecut mi-a fost instituita poprire pe contul curent, o treime din salariul meu fiind virata catre banca popritoare. Astazi am primit o somatie de la un executor judecatoresc ca trebuie sa achit suma de 24 000 EUR in termen de 30 de zile de la primirea respectivei somatii. As vrea sa stiu ce pot sa fac in aceasta situatie, nu am cum sa acopar suma in acest interval de timp. Multumesc
Daca aveti bunuri pe numele dvs. urmeaza sa fie executate silit , adica vandute la licitatie pentru a acoperi debitul. Trebuia sa va asteptati la executarea silita , daca nu ati mai achitat ratele. Dobanzile si penalitatile curg , sunt in crestere si suma se va dubla in curand. Daca nu aveti bunuri pe numele dvs. executarea se va face in continuare prin poprire pe salariu atata timp cat veti avea serviciu .
Eu as fi vrut sa achit ratele in continuare, dar banca mi-a spus ca mi-a reziliat contractul si nu mai are baza legala sa le incaseze. Creditul nu a fost ipotecar. Pot ajunge la un acord cu banca si cu executorul pentru a opri executarea silita, in baza unui angajament de plata?