Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nivel diurna externa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nivel diurna externa

As dori sa stiu care este nivelul maxim deductibil al unei diurne acordate pt. o delegatie in Gemania al unui angajat al unui SRL.

multumesc
Acestea sunt : reducerea stabilita prin Legea nr.118/2010 (diminuare cu 25%) si apoi majorarea cu 15% de la 01.01.2011.
Buna ziua!
Dar incepand cu 1 iulie 2012? modificam formula cu majorarea care s-a acordat?
multumesc.
Conform OUG 19 din 16 mai 2012 care modifica prevederile Legii 118 din 30 iunie 2010 care la randul ei a modificat prevederile Hotararii 518/1995 : “ Art. 1 (1) Cuantumul brut al salariilor de bază/soldelor funcţiei de bază/salariilor funcţiei de bază/indemnizaţiilor de încadrare de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice se majorează în două etape, astfel:
a) cu 8%, începând cu data de 1 iunie 2012, faţă de nivelul acordat pentru luna mai 2012;
b) cu 7,4%, începând cu 1 decembrie 2012, faţă de nivelul acordat pentru luna noiembrie 2012.”

Prin urmare , diurna externa maxima deductibila valabila de la 01.06.2012 pana la 01.12.2012 se calculeaza astfel: diurna externa cf HG 518/1995 x 0,75 x 1,15 x 1,08 x 2,5 .
Buna ziua,
Noile reglementari se aplica si in domeniul privat ?
Referitor la diurna sau la cresterea salariilor?
Cornel Vasile, Consilier juridic