Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce pot sa fac daca nu ma multumeste hotararea primei ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce pot sa fac daca nu ma multumeste hotararea primei instante insa nu mai pot achita o eventuala taxa judiciara de timbru?

Buna ziua.
Cu tot respectul, va rog, daca puteti, sa-mi acordati o cosultatie in legatura cu o situatie dintr-o cauza civila (partaj).
- AM RAMAS CU DATORII IMENSE IN URMA UNUI PARTAJ.
Instanta nu mi-a cerut, timp de trei ani, sa fac dovada folosirii unor credite, contactate de catre mine, ca au fost contractate pentru indeplinirea nevoilor obisnuite ale casatoriei.
- Partea parata, in actiune introdusa de catre mine, a facut APEL.
- Eu, nu mai am bani pentru apel, aderare la apel.....( nu ma multumeste hotararea).
Ce sa fac?
- cerere de indreptare?
- intampinare la apel?
Va rog, indrumati-ma... si eventual dati-mi un model si ce articole de lege sa invoc
Am avut avocat.... dar....

Va multumesc anticipat.
L

La partaj se aduc toate bunurile dar si toate datoriile casniciei. Trebuia la fond sa discutati si despre datorii, ele se impart ca si bunurile in cote egale. Daca paratul a declarat apel inseamna ca ai castigat la fond si el este nemultumit . Poti face doar intampinare in care soliciti sa respinga apelul .In apel nu se pot face cereri noi . Daca tinzi la modificarea hotararii poti face cerere de aderare la apel, soliciti modificarea hotararii chiar peste termen dar vei timbra ca si apelantul .Este bine sa iei avocat in continuare.
SUNTETI CEA MAI TARE!
AM CONSULTAT PESTE 20 DE AVOCATI!
=D> SINGURUL RASPUNS COMPETENT, DIN PARTEA DUMNEAVOASTRA L-AM PRIMIT=D>!=D>=D>
Nu va merge adresa de mail!
Multumesc, din inima, DOAMNA AVOCAT!
CU DEOSEBIT RESPECT!=D>:luck:
Prin intampinare (nu se timbreaza) puteti obtine CEL MULT respingerea apelului celeilalte parti.

Asta inseamna ca veti ramane cel putin LA FEL de nemultumita de hotarare precum sunteti acum, dar ar putea sa fie si MAI RAU.

De ce? Pentru ca apelantului nu i se poate inrautati situatia in propria lui cale de atac.

Deci, daca veti face doar intampinare, atunci, pentru celalalt poate fi LA FEL sau MAI BINE, iar pentru dvs. poate fi LA FEL sau MAI RAU decat acum.

Daca sunteti nemultumita de hotarare ar fi bine sa declarati calea de atac. (din pacate se timbreaza).

Aderarea la apel (si ea se timbreaza) se face in situatia in care (...incerc sa explic in limbaj profan) o parte nu ar declara apel, daca nici cealalta parte nu ar face-o. Ceva de genul: nu ma multumeste destul ceea ce am capatat (am cerut mai mult), dar as fi tentata sa accept si putinul ce mi s-a dat, cu conditia ca cealalta parte sa nu vrea mai mult (sa se multumeasca si ea cu ce a primit). Daca cealalta parte face apel, sunt cumva "fortata" sa fac si eu apel (aderare la apel) pentru ca altfel risc sa raman cu si mai putin spre nimic din si asa putinul ce mi s-a dat.

romascanu, moderator
Va multumesc!
Cu stima, L.:luck:
romascanu a scris:

Aderarea la apel (si ea se timbreaza) se face in situatia in care (...incerc sa explic in limbaj profan) o parte nu ar declara apel, daca nici cealalta parte nu ar face-o. Ceva de genul: nu ma multumeste destul ceea ce am capatat (am cerut mai mult), dar as fi tentata sa accept si putinul ce mi s-a dat, cu conditia ca cealalta parte sa nu vrea mai mult (sa se multumeasca si ea cu ce a primit). Daca cealalta parte face apel, sunt cumva "fortata" sa fac si eu apel (aderare la apel) pentru ca altfel risc sa raman cu si mai putin spre nimic din si asa putinul ce mi s-a dat.

exista o procedura diferita intre a) calea de atac apel si b) aderare la apel ?