Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... garantii de buna executie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

garantii de buna executie

buna ziua,am si eu o intrebare sa facut o factura de vanzare pe garantie de buna executie cum o inregistrez? este facuta fara tva si se incaseaza prin banca la termenul stabilit cum inregistrez factura?2678 la ce cont?2678=?
Va rog fiti mai explicita: dvs. ati facut factura sau a-ti primit-o?
La constructor(prestator de servicii)Emiterea facturii:4111 = 704/4427;Inregistrarea garantiei retinuta de beneficiar,sau virata intr-un cont pe numele constructorului:2678 = 4111, cu valoarea facturii emise inclusiv TVA x cota %.Incasarea garantiei(dupa receptia finala a lucrarii):5121 = 2678.
La beneficiar,primirea facturii de la constructor: 231,628/4426 etc. = 4o4,401.
Constituirea garantiei,cu TVA aferenta;404 = 167.Achitarea garantiei: 167 = 5121.
Nu se emit facturi pentru garantii de buna executie.
@trutanmarian

GBE nu intra in sfera de aplicabilitate TVA. Deci nu se inscrie TVA la aceasta pozitie. Se colecteaza TVA numai pentru valoarea lucrarilor executate. Eu mentionez valoarea GBE pentru informarea beneficiarului pe factura, in cazul in care facturez si c/v lucrarilor executate in luna si am cont deschis separat pentru aceasta in Trezorerie. Beneficiarul vireaza c/v GBE in acest cont, unde ramane pana la finalul lucrarii si receptia acesteia sau pana la data mentionata in contract.

Buna ziua !

Ce se intampla in cazul in care:
a) furnizorul nu solicita recuperarea GBE, desi aceasta a expirat de 2 ani ? Trec pe venituri suma din 167 ?
b) furnizorul nu solicita recuperarea GBE , furnizorul este extern , nu poate fi contactat sau nu mai exista
c) furnizorul nu si-a respectat contractul , nu i se va returna GBE .

Multumesc !