Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sanctiune conform art. 18 ind 1 C. Pen. - antecedent ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sanctiune conform art. 18 ind 1 C. Pen. - antecedent penal?

Buna ziua,

Am o nelamurire. Intentionez sa ma inscriu la examenul de admitere in Academia de Politie Al. I. Cuza, dar problema este ca am fost cercetat penal la parchet iar solutia a fost o sanctiune administrativa conform art. 18 ind. 1 din Codul Penal.

Am observat ca o conditie pentru inscrierea la Academia de Politie este "lipsa antecedentelor penale". De aceea, as dori sa ma ajute cineva si sa-mi explice daca sanctiunea pe care am primit-o (amenda administrativa) de la parchet constituie sau nu antecedent penal.

Va multumesc mult pentru sprijin!
Amenda administrativa nu e sanctiune penala si nu va fi considerata antecedent penal.
Amenda administrativa nu este considerata antecedent penal dar trebuie sa va informati daca aduce atingere unei bune conduite, avand in vedere scoala pe care o veti urma.
Va multumesc mult!