Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... radiere sanctiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

radiere sanctiune

Cum pot sa repar omiterea emiterii unei decizii de radiere a sanctiunii daca au trecut peste 12 luni de la sanctionarea salariatului?
Art.248 (3) C.mun. prevede : Sanctiunea disciplinara se radiaza de drept in termen de 12 luni de la aplicare, daca salariatului nu i se aplica o noua sanctiune disciplinara in acest termen. Radierea sanctiunilor disciplinare se constata prin decizie a angajatorului emisa in forma scrisa.

Acest text de lege este in vigoare de la data de 01.05.2011 si este aplicabil sanctiunilor care s-au aplicat incepand cu aceasta data ... Daca sanctiunea s-a aplicat dupa aceasta data , dupa aplicarea acesteia incepe sa curga termenul de 12 luni ....

Daca s-a omis sa se emita decizia respectiva, aceasta se poate emite acum ... Legea nu prevede un anumit termen in care trebuie sa fie emisa decizia de radiere a sanctiunii.