Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sancțiune disciplinară
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sancțiune disciplinară

Bună ziua. Ca urmare a unei cercetări disciplinare, un salariat a fost sancționat. Salariatul contestă în instanță decizia de sancționare. Procesul durează aproape un an și se soluționează cu respingerea acțiunii salariatului. Conform art. 248 al. 3 din Legea 53/2003 - Codul Muncii, ”Sancţiunea disciplinară se radiază de drept în termen de 12 luni de la aplicare, dacă salariatului nu i se aplică o nouă sancţiune disciplinară în acest termen”.
1. Dacă, în perioada cât decizia de sancționare este contestată, mai intervine o cercetare disciplinară, se ține seama de această sancțiune sau nu?
2. Dacă salariatului nostru, nu i s-a mai aplicat o altă sancțiune, de la ce dată curge termenul de radiere? de la data aplicării sancțiunii sau de la data comunicării soluției instanței?
Rog răspunsul dvs. avizat, justificat cu temei legal dacă se poate. Mulțumesc.
1. Se poate tine cont de acea sanctiune.

Art. 250. C.mun.
Angajatorul stabileşte sancţiunea disciplinară aplicabilă în raport cu gravitatea abaterii disciplinare săvârşite de salariat, avându-se în vedere următoarele:
a) împrejurările în care fapta a fost săvârşită;
b) gradul de vinovăţie a salariatului;
c) consecinţele abaterii disciplinare;
d) comportarea generală în serviciu a salariatului;
e) eventualele sancţiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.

2. De la data aplicării sancțiunii.

art.248 C.mun.
....
(3) Sanctiunea disciplinara se radiaza de drept in termen de 12 luni de la aplicare, daca salariatului nu i se aplica o noua sanctiune disciplinara in acest termen. Radierea sanctiunilor disciplinare se constata prin decizie a angajatorului emisa in forma scrisa.
Mulțumesc pentru răspuns, însă nu sunt lămurită: Dacă salariatul nu contesta în instanță decizia de sancționare, nu întrebam nimic, întrucât articolele indicate de dvs. sunt foarte clare. Pe mine mă interesează cum este tratată sancțiunea, pe durata contestării ei, până decide instanța.

Cornel Vasile a scris:

1. Se poate tine cont de acea sanctiune.

Art. 250. C.mun.
Angajatorul stabileşte sancţiunea disciplinară aplicabilă în raport cu gravitatea abaterii disciplinare săvârşite de salariat, avându-se în vedere următoarele:
a) împrejurările în care fapta a fost săvârşită;
b) gradul de vinovăţie a salariatului;
c) consecinţele abaterii disciplinare;
d) comportarea generală în serviciu a salariatului;
e) eventualele sancţiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.

2. De la data aplicării sancțiunii.

art.248 C.mun.
....
(3) Sanctiunea disciplinara se radiaza de drept in termen de 12 luni de la aplicare, daca salariatului nu i se aplica o noua sanctiune disciplinara in acest termen. Radierea sanctiunilor disciplinare se constata prin decizie a angajatorului emisa in forma scrisa.

Pana la anularea ei de catre instanta de judecata, sanctiunea isi produce efectele.
Bineînțeles că își produce efectele. Întrebările mele erau altele:
1. Dacă, în perioada cât decizia de sancționare este contestată, mai intervine o cercetare disciplinară, se ține seama de această sancțiune sau nu?
2. Dacă salariatului nostru, nu i s-a mai aplicat o altă sancțiune, de la ce dată curge termenul de radiere? de la data aplicării sancțiunii sau de la data comunicării soluției instanței?
Rog răspunsul dvs. avizat, justificat cu temei legal dacă se poate. Mulțumesc.
Vedeti mai sus raspunsul dat - inclusiv cu textele de lege (15:52, 12 Noiembrie 2018) - la intrebarile dvs.