Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Abateri repetate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Abateri repetate

Buna dimineata.

In cazul in care avem o sanctiune disciplinara aplicata nelegal care insa nu a fost contestata, aceasta poate fi luata in considerare pentru aplicarea unei sanctiuni disciplinare pentru abateri repetare?

Multumesc.
Desigur, atata timp cat aceasta nu a fost contestata in termenul legal, produce efecte.
S-a primit decizia de sanctionare?
Da, salariatul a primit-o si nu a contestat-o in termenul prevazut de lege.
Laurys, utilizator
In acest caz, nu mai are ce face acel salariat .

Daca lucreaza in continuare , atunci va astepta radierea sanctiunii.

art.248 C.mun. : Sanctiunea disciplinara se radiaza de drept in termen de 12 luni de la aplicare, daca salariatului nu i se aplica o noua sanctiune disciplinara in acest termen. Radierea sanctiunilor disciplinare se constata prin decizie a angajatorului emisa in forma scrisa.