Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare program de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare program de lucru

Buna, incerc sa ma explic cat mai scurt si corect:

Sunt angajat la o societate, cu contract de munca pe opt ore, in contract este specificat ca se lucreaza de luni pana vineri. De o luna trebuie sa venim in fiecare luna cate o sambata la lucru. Aceste sambete nu sunt platite suplimentar, sau compensate cu zile libere platite.

Nu cred ca este corect aceasta "manevra" de a lor si incerc sa alfu cat este de legala.

multumesc
Nu este nici legala aceasta ”manevra” ... in acest sens, Codul Muncii prevede:
Art. 137
(1) Repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
....

In speta, daca lucrati sambata , angajatorul va trebui sa va dea o alta zi de repaus in alta zi a sapatamanii, situatie in care veti beneficia si de un spor la salariu.
Multumesc pentru raspunsul prompt.