Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... termen prescriptie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

termen prescriptie

Buna ziua.
Referitor la un contract de furnizare utilitati (gaz) incheiat in prezent, care credeti ca ar fi termenul de prescriptie in care furnizorul de gaz poate solicita plata gazului livrat? Eu zic ca e vorba despre termenul general de 3 ani, negasind nicio exceptie in Nocul Cod civil in acest sens.
Am insa un dubiu rezultat din faptul ca acel furnizor a tinut ca in contract sa fie prevazut expres termenul de 3 ani, gandindu-ma astfel ca ar fi putut fi totusi aplicabil un termen mai scurt.
Multumesc.

termenul este de 3 ani si se calculeaza pentru fiecare factura.
OK, Multumesc!