avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitare judecatoreasca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitare judecatoreasca

Buna ziua,
as dori si eu sa stiu daca pentru mai multe fapte infractionale care apar in cazier trebuie facuta reabilitarea la tribunal separat pentru fiecare in parte sau se poate face o cerere pentru toate.Restul conditiilor sunt indeplinite.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: SuzyCat , utilizator 18:10, 5 Iunie 2012
O singură cerere prin care se solicită reabilitarea cu privire la toate infracţiunile.
Cererea de reabilitare judecătoreasca trebuie să cuprindă date cu privire la cel care face cererea, condamnarea pentru care se cere reabilitarea si fapta pentru care a fost pronunţata acea condamnare, motivele în fapt şi în drept, mijloacele de probă în susţinerea ei, data depunerii şi semnătura.

Se poate face şi cerere de contestare a reabilitării de drept şi cerere de anulare a reabilitării.

Condamnatul trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:



* in cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de un an pana la 5 ani – 4 ani la care se adaugă jumătate din durata pedepsei pronunţate;
* in cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani pana la 10 ani – 5 la care se adaugă jumătate din durata pedepsei pronunţate;
* in cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 10 ani – 7 ani la care se adaugă jumătate din durata pedepsei pronunţate;
* in cazul pedepsei detenţiunii pe viata comutate sau înlocuite cu pedeapsa inchisorii – 7 ani la care se adaugă jumătate din durata pedepsei cu închisoare;

* să aibă asigurată existenţa prin munca sau prin alte mijloace oneste;
* să fi avut o buna conduită;
* să fi achitat in întregime cheltuielile de judecată şi despăgubirile civile la plata cărora a fost obligat.

Competentă să soluţioneze judecarea cererii de reabilitare judecătoreasca este instanţa:

* care a judecat in prima instanţa cauza în care s-a pronunţat condamnarea pentru care se cere reabilitarea;
* instanţa corespunzătoare in a cărei rază teritorială domiciliază condamnatul.

Instanţa poate dispune respingerea cererii (de ex: atunci când cererea a fost introdusă înainte de termenul legal, când lipsesc anumite date esenţiale din cuprinsul cererii, etc.); suspendarea examinării cererii (dacă s-a pus in mişcare acţiunea penală printr-o altă infracţiune săvârşită de condamnat); admiterea şi soluţionarea prin hotărâre a cererii.

Reabilitarea va fi solicitata printr-o singura cerere a petentului.
Ultima modificare: Marți, 5 Iunie 2012
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cazier anonim2012 anonim2012 Am fost condamnat in 1996 la 5 ani de inchisoare din care am facut 2 ani si ceva luni, sunt nelamurit in legatura cu o problema si anume ca nu stiu dupa cat ... (vezi toată discuția)
Termen reabilitare yuly_blondu27 yuly_blondu27 doresc sa aflu cum pot sa ami fac labilitarea, am fost arestat acum vreo 6 ani an urma si fapta sa consumat an targu jiu, din 2001-2003, cu art.208,209: (vezi toată discuția)
Cazier ContSters223683 ContSters223683 dupa cati ani ti se sterge fapta savarsita de viol,ca cazierul sa fie curat.va multumesc (vezi toată discuția)