Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Lucrez in Bucuresti si am domiciliu in alta ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Lucrez in Bucuresti si am domiciliu in alta localitate, de unde iau somaj?

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti in umratoarea chestiune:

Lucrez de 2 ani in Bucuresti, am domiciliul in alta localitate, iar in Bucuresti am stat in gazda la niste oameni in varsta.

Dansii mi-au facut contract de comodat, dar nu am fost sa imi fac flotant la politie.

Din 22.05 am fost concediata prin desfintarea postului.
Cum voi putea proceda pentru a aobtine somaj de la AJPFM bucuresti?

Multumesc

Art. 34 din Legea nr.76/2002:
(1) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiazã de indemnizaţie de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii;
b) nu realizeazã venituri sau realizeazã, din activitãţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncã în a cãror razã teritorialã îşi au domiciliul sau, dupã caz, reşedinţa, dacã au avut ultimul loc de muncã ori au realizat venituri în acea localitate

Asadar , fie va depuneti actele la somaj la AJOFM de care apartineti cu domiciliu , fie la AJOFM Bucuresti.