Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Unde depun cererea pentru a beneficia de indemnizatie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Unde depun cererea pentru a beneficia de indemnizatie de somaj?

Buna ziua
In cazul in care domiciliu in buletin este in mures si eu am lucrat la o firma din bucuresti pot sa imi depun actele pentru somaj in sectorul unde este inregistrata aceasta firma, sau trebuie in localitatea de domiciliu.

multumesc
Daca ati avut viza de resedinta n Bucuresti, acolo va inregistrati. Daca nu ati avut, va inregistrati la AJOFM Cluj.
D-na Gabrielle a vrut sa scrie AJOFM Mures
:)
Actele se vor depune la AJOFM in raza caruia aveti domiciliu ... asa cum s-a scris mai sus , la AJOFM Mures.

Pentru a avea continuitate la stagiu de cotizare trebuie sa depuneti actele in termen de 10 zile de la data incetarii raportului de munca, potrivit art.38 alin. 3 din Legea nr.76/2002.
Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 34.
(1) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiazã de indemnizaţie de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii;
b) nu realizeazã venituri sau realizeazã, din activitãţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncã în a cãror razã teritorialã îşi au domiciliul sau, dupã caz, reşedinţa, dacã au avut ultimul loc de muncã ori au realizat venituri în acea localitate.
danacj a scris:
D-na Gabrielle a vrut sa scrie AJOFM Mures
:)

Corect, mea culpa!:D Eram prin zona.;)
Multumesc Dana!

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal