avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Unde depun cererea pentru a beneficia de indemnizatie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Unde depun cererea pentru a beneficia de indemnizatie de somaj?

Buna ziua
In cazul in care domiciliu in buletin este in mures si eu am lucrat la o firma din bucuresti pot sa imi depun actele pentru somaj in sectorul unde este inregistrata aceasta firma, sau trebuie in localitatea de domiciliu.

multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 09:34, 21 Aprilie 2012
Daca ati avut viza de resedinta n Bucuresti, acolo va inregistrati. Daca nu ati avut, va inregistrati la AJOFM Cluj.
D-na Gabrielle a vrut sa scrie AJOFM Mures
:)
Actele se vor depune la AJOFM in raza caruia aveti domiciliu ... asa cum s-a scris mai sus , la AJOFM Mures.

Pentru a avea continuitate la stagiu de cotizare trebuie sa depuneti actele in termen de 10 zile de la data incetarii raportului de munca, potrivit art.38 alin. 3 din Legea nr.76/2002.
Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 34.
(1) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiazã de indemnizaţie de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii;
b) nu realizeazã venituri sau realizeazã, din activitãţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncã în a cãror razã teritorialã îşi au domiciliul sau, dupã caz, reşedinţa, dacã au avut ultimul loc de muncã ori au realizat venituri în acea localitate.
danacj a scris:
D-na Gabrielle a vrut sa scrie AJOFM Mures
:)

Corect, mea culpa!:D Eram prin zona.;)
Multumesc Dana!

Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Aprilie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lucrez in bucuresti si am domiciliu in alta localitate, de unde iau somaj? dcc86 dcc86 Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti in umratoarea chestiune: Lucrez de 2 ani in Bucuresti, am domiciliul in alta localitate, iar in Bucuresti am stat in ... (vezi toată discuția)
Dreptul la indemnizatia de somaj istvanrbn istvanrbn A-si dori sa aflu daca am dreptul la indemnizatia de somaj ,daca sunt consilier local in comuna mea.Din acest motiv mi0au respins dosarul ca sunt ... (vezi toată discuția)
Pot primi indemnizatiede somaj? (2) tundecsaba tundecsaba Am avut un contract de munca timp de un an si jumate pana la data de 14,09,2009. De la data de 15,09,2009 am un contract de munca pe perioada determinata la o ... (vezi toată discuția)