Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendarea permisului
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendarea permisului

am facut un accident care s-a soldat cu vatamare corporala din culpa si accidentul a fost din cauza ca eu nu am acordat prioritate i-ar permisul mi-a fost suspendat pe o perioada de 90 de zile si am fost pins la volan cu o zi dupa ce mi-a expirat dovada cu drept de conducere. si acuma am iarasi dosar penal. as vrea sa stiu, s-a stau linistit m-ai ales pentr-u ca trebuie sa plec din tara ce o sa se intample cu permisul meu ? se anuleaza ???
ovidyo, utilizator
Cititi toate raspunsurile si va lamuriti.
Am insistat asupra art. 86 alin. (2) Cod rutier:
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
Coroborati si cu partea finala din raspunsul lui @r.gabi si este exact ce va intereseaza.

multumesc mult tuturor