Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... comunicare decizie incetare CIM - motive disciplinare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

comunicare decizie incetare CIM - motive disciplinare

Buna ziua.
In urma unor abateri disciplinare ale unui salariat (nemotivate, alcool), s-a procedat la incetarea CIM cu art. 61. lit a din Codul Muncii - Republicat. Problema a aparut in momentul COMUNICARII. In ziua incetarii, s-a "constituit" o comisie de inmanare a deciziei de incetare din patru persoane, salariatul a refuzat sa semneze faptul ca i s-a comunicat decizia de incetare, s-a facut proces verbal a celor intamplate. S-a procedat la comunicarea deciziei prin posta cu confirmare de primire, care s-a intors, de asemenea, cu mentiunea refuzului de a primi plicul cu decizia de incetare. Ce cai legale de comunicare mai putem executa pentru inmanarea deciziei de incetare, intrucat, nefiind comunicarea efectuata, nu poate curge termenul de contestare a deciziei?
Va multumesc pentru ajutor
Poate doar prin intermediul unui executor judecatoresc sa incercati comunicarea deciziei ... Refuzul salariatului de a primi comunicarea privind decizia de concediere nu afecteaza cu nimic producerea efectelor respectivei decizii. Angajatorul va trebui sa faca dovada comunicarii deciziei .
Comunicarea reprezinta o garantie pentru ocrotirea intererselor salariatilor si nu poate fi inlocuita cu alte probe.
Ca urmare d-voastra urmati ati indeplit procedura legala a comunicarii deciziei de incetare .
singurul mod ce comunicare, ramane executorul judecatoresc sau, din practica, cunoasteti si alte cai?
Alte cai nu cred ca mai exista ... din cate am observat ati incercat toate posibilitatile prevazute de lege .. comunicarea personal , iar in caz de refuz de primire trimiterea prin posta cu confirmare de primire.
in caz de instanta, se poate lega in anularea deciziei, de dovada "necomunicarii" acesteia? de la data deciziei, daca trec 45 de zile, se mai poate contesta decizia in instanta?