Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Alegere reprezentant salariati, in vederea negocierii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Alegere reprezentant salariati, in vederea negocierii CCM

Buna ziua,

ce se intampla daca angajatii nu arata interes pentru alegerea unui reprezentant care sa negocieze CCM cu conducerea societatii. S-a afisat un convocator prin care li se solicita angajatilor alegerea reprezentantului, s-a dat un termen de 3 saptamani, insa termenul a expirat si nu au facut nimic in acest sens. Se reia solicitarea ? Pina cand ? Sau care este pasul urmator in ce priveste CCM-ul daca nu exista reprezentant al salariatilor cu care sa se poarte negocierea.

Multumesc,
Se poate face o noua convocare a salariatilor ... Art.221 (2) C.mun. dispune ca , reprezentantii salariatilor sunt alesi in cadrul adunarii generale a salariatilor, cu votul a cel putin jumatate din numarul total al salariatilor.

Din textul de lege nu reiese clar care este procedura de alegere a acestora si nici unde poate fi prevazuta ... ma gandesc daca asa ceva este posibil sa fie stipulat in Reg.Intern la sectiunea privind drepturile si obligatiile salariatilor ...
Va multumesc frumos pentru raspuns.