Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua.

As dori sa pun o intrebare in legatura cu o situatie. Am un apartament a carei proprietara sunt doar 75% din apartament, restul apartinand altui mostenitor ( care e decedat de 4 ani). Mostenitorii celui decedat nu au facut succesiunea pana acum. In acest caz ce se va intampla cu acest sfert din apartament?

Va multumesc si astept raspunsurile d-voastra.
Cei 25% din apartament raman ai mostenitorilor coproprietarului daca au acceptat succesiunea defunctului. In niciun caz sa nu va ganditi ca va revin dvs. Dupa ce fac succesiunea poate le cumparati partea de 25% si astfel deveniti proprietar pe tot imobilul.
Daca ati dori sa aflati si alceva, puneti intrebarea mai explicit.
azalee a scris:

In acest caz ce se va intampla cu acest sfert din apartament?

Nimic. Va ramane mostnitorilor defunctului coproprietar.
Mostenitori pot fi rudele pana la un anumit grad. In lipsa rudelor sau daca rudele nu au acceptat mostenirea in termen legal, mostenirea devine vacanta si va fi culeasa de statul roman.
Daca nu sunteti mostenitor al coproprietarului, nu aveti nici o sansa sa primiti ca mostenire cei 25%, si nici sa va revina dvs. prin ... abandonare de catre adevaratii mostenitori.

Pe de alta parte, puteti oricand sa initiati un proces de partaj si sa solicitati atribuirea bunului catre dvs. cu plata catre mostenitori a valorii cotei lor. Va veti judeca in contradictoriu cu motenitorii legali ai defunctului.
Va multumesc pentru raspus.
Va multumesc pentru raspun.