Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intoarcerea din concediu pentru cresterea copilului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intoarcerea din concediu pentru cresterea copilului dupa doi ani

Buna Ziua,

ce procedura trebuie sa urmez vis-a-vis de angajator dupa ce mi se termina concediul pentru cresterea copilului pana la varsta de doi ani( acesta mi se termina in data de 10 decembrie ac)?in cazul in care punctul de lucru al societatii la care lucram s-a desfintat exact cand am intrat in concediu de maternitate, societatea ce va face in situatia mea-mentionez ca sediul societatii este la Bucuresti si mai are puncte de lucru in tara?

multumesc
@ monicaciuc

1. Inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului va trebui sa faceti o cerere de reluare a activitatii ..

2. Daca postul s-a desfiintat , atunci la revenirea efectiva din CCC vi se va inmana instiintarea de preaviz , urmand ca la expirarea preavizului sa vi se comunice decizia de concediere ...
postul nu s-a desfintat ci punctul de lucru la care activam . pe organigrama apartin de sediu. multumesc
Daca apartineti de organigrama de la sediul social , atunci va trebui sa reveniti la munca pe acelasi post sau pe unul echivalent ..

art.10 alin.7 din legea nr.2022/2002:
La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.