Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... legea 118/1990
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

legea 118/1990

Buna ziua

Am si eu o nelamurire. De curand am primit pentru bunicul meu confirmarea ca a fost luptator in rezistenta anticomunista si ca beneficiaza de drepturi conform legii 118/1990. Problema este ca atat bunicul cat si bunica sunt morti si nu au beneficiat niciodata de aceasta lege. Intrebarea este daca eu in calitate de nepot pot obtine vreun drept in numele lui. Despagubiri materiale ma refer.
În cazul persoanelor decedate si beneficiare ale Decretului-lege nr.118/1990, urmasii acestora au dreptul la pensie de
urmas în conditiile legii, cu luarea în calcul a vechimilor stabilite potrivit prezentului decret-lege.
Sa inteleg ca am aceste drepturi? Precizez ca eu sun singurul mostenitor deoarece si tatal meu este decedat
Daca sunteti mostenitor al bunicului dvs, atunci beneficiati de acest drept prevazut de Decretul-lege nr.118/1990.
prin decretul lege 118/1990 am dreptul la locuinta repartizata de consiliile locale......Eu stiu ceva si de teren.....dar nu am gasit nicaieri sa scrie ceva despre asta.......va rog sa ma lamuriti si pe mine.
In Decretul-lege nr.118/1990 nu este prevazut asa ceva ...:(