avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... respingerea calitatii de beneficiar al decret lege ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

respingerea calitatii de beneficiar al decret lege 118/1990

Comisia pentru constatarea calitatii de luptator in rezistenta anticomunista i-a acordat meritul de luptator in lupta anticomunista bunicului mamei mele. Mama mea a cerut sa i se acorde cailtatea de beneficiar al decretului de lege 118/1990. Cererea i s-a refuzat pe motiv :" petenta nu dovedeste cu acte oficiale ca a fost persecutata politic in sensul expres al dispozitiilor d.l. 118/1990. Situatia in care persoanele au dobandit calitatea de luptator in rezistenta anticomunista nu se incadreaza in prevederile art. 1 si nici a art. 4 din D.L. 118/1990. Din analiza documentelor rezulta ca bunicul petentei ar fi putut beneficia de art. 6 din D.L. 118/1990, respectiv acordarea numai a facilitatilor. Conform art. 4 din D.L. 118/1990 prevederile prezentului decret nu se aplica decat sotului sau sotiei titularului beneficiar al art. 1 din D.L. 118/1990.'
Ni se explica ca cererea se respinge pe motiv ca nu se incadreaza in prevederile D.L. 118/1990 cu modificarile ulterioare.
De asemenea se poate contesta conform legii contenciosului adm nr. 554/2004.Ce putem face? Mai avem timp sa contestam?Decizia de respingere a cererii a fost trimisa in data de 08.07.2009. Se poate contesta in termen de 30 zile? Avem castig de cauza?
Cel mai recent răspuns: cristina_mihaela , utilizator 23:31, 23 Iulie 2009
Comisia pentru constatarea calitatii de luptator in rezistenta anticomunista i-a acordat meritul de luptator in lupta anticomunista bunicului mamei mele........prevederile prezentului decret nu se aplica decat sotului sau sotiei titularului beneficiar al art. 1 din D.L. 118/1990.'


Mama, neavand calitatea de beneficiar al al DL 118/1990, nu poate beneficia. Poate beneficia bunica dumneavoastra, in sensul ca dumneaei sa solicite drepturile ce-i sant consfintite de acesta din urma. X-(

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 118/1990 catzic catzic Buna ziua Am si eu o nelamurire. De curand am primit pentru bunicul meu confirmarea ca a fost luptator in rezistenta anticomunista si ca beneficiaza de ... (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 si pentru prozonierii de razboi ? allexandru83 allexandru83 Buna ziua, Prevederile legii 221/2009 statueaza ca [i]\"Prezenta lege se aplică şi persoanelor [b]cărora le-au fost recunoscute drepturile prevăzute de ... (vezi toată discuția)
Calitatea de luptator in rezistenta anticomunista sierra sierra Buna! Am niste nelamuriri si m-am gandit sa intreb niste persoane care sunt cel mai in masura sa-mi raspunda sau sa-si dea cu parerea. Probabil v-ati dat ... (vezi toată discuția)