Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Observator sectie de votare
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Observator sectie de votare

As dori sa stiu cum pot vota la alegerile locale din localitatea de domiciliu, avand in vedere ca aceasta difera de localitatea unde voi participa ca observator ?
Ca observator, veti vota pe listele intocmite special in circumscriptia unde veti fi inregistrat.
Va recomand articolele din sectiunea: www.avocatnet.ro/content/tag...
si articolul de la link-ul urmator: www.avocatnet.ro/content/art...
L.C.
Art. 83 din Legea nr. 67/2004 pentru alegerea autorităÑilor administraÑiei publice locale, republicată, cu modificările si completările ulterioare
- Prin exceptie de la prevederile art. 82 alin. (1), presedintele si
membrii birourilor electorale ale sectiilor de votare, precum si personalul
tehnic auxiliar si personalul însărcinat cu mentinerea ordinii votează la sectia
de votare unde îsi îndeplinesc atributiile, dacă domiciliază în unitatea
administrativ-teritorială pentru care se votează la sectia respectivă. Acestia
trebuie să fie înscrisi de către presedintele biroului electoral al sectiei de
votare în lista suplimentară si trebuie să fie radiaÑi din copia de pe lista
electorală permanentă existentă la secÑia de votare în a cărei rază
domiciliază, la solicitarea presedintelui biroului electoral al sectiei de votare.
Deci nu apar si persoanele care participa la observarea alegerilor din partea ong recunoscute.
Textul integral al legii il puteti consulta la adresa [ link extern ]