Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Cum votez?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Cum votez?

Sarut mana/Buna ziua.Locuiesc si sunt arondat la o sectie de votare dintr-un sector si sunt membru intr-o sectie de votare a altui sector.Cum votez in aceasta situatie?.Pot vota in sectia de votare unde sunt membru?.Cum se procedeaza in acesta situatie.?Care este baza legala a raspunsului?.Multumesc Dragos Icleanu
Art. 83 din Legea nr. 67/2004 pentru alegerea autorităÑilor administraÑiei publice locale, republicată, cu modificările si completările ulterioare
- Prin exceptie de la prevederile art. 82 alin. (1), presedintele si
membrii birourilor electorale ale sectiilor de votare, precum si personalul
tehnic auxiliar si personalul însărcinat cu mentinerea ordinii votează la sectia
de votare unde îsi îndeplinesc atributiile, dacă domiciliază în unitatea
administrativ-teritorială pentru care se votează la sectia respectivă. Acestia
trebuie să fie înscrisi de către presedintele biroului electoral al sectiei de
votare în lista suplimentară si trebuie să fie radiati din copia de pe lista
electorală permanentă existentă la sectia de votare în a cărei rază
domiciliază, la solicitarea presedintelui biroului electoral al sectiei de votare.
Textul integral il gasiti la adresa [ link extern ]