Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... schimbare carte identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

schimbare carte identitate

trebuie sa schimb cartea de identitate si o voi face la o noua adresa,diferita de cea actuala.in aceasta conditie,eu ca cetatean care doreste sa voteze,unde o va face?
multumesc anticipat,cristi.
Veti vota la sectia de votare care are repartizata strada inscrisa in actul de identitate la momentul exprimarii votului.
Articolul 78
(1) Alegatorii voteaza numai la sectia de votare la care este arondata strada sau localitatea, potrivit delimitarii facute conform art.15 si unde sunt inscrisi in copia de pe listele electorale permanente sau in lista suplimentara intocmita de primar conform dispozitiilor art. 19 alin.(1).

Articolul 15
Delimitarea si numerotarea sectiilor de votare se fac de catre primari, prin dispozitie, care se aduce la cunostinta alegatorilor in termen de cel mult 20 de zile de la stabilirea datei alegerilor.
TDorina, utilizator
TDorina a scris:

Articolul 78
(1) Alegatorii voteaza numai la sectia de votare la care este arondata strada sau localitatea, potrivit delimitarii facute conform art.15 si unde sunt inscrisi in copia de pe listele electorale permanente sau in lista suplimentara intocmita de primar conform dispozitiilor art. 19 alin.(1).

Iar intocmirea listelor se face conform datelor comunicate de serviciul de evidenta a populatiei. Si daca in evidenta lor ai domiciliul pe o strada cetateanul cu drept de vot se va duce la sectia de votare care are arondata strada inscrisa in actul sau de identitate.

Teoretic ar trebui sa figurati pe listele electorale la noua adresa, dar s-ar putea, daca va prezentati la serviciul de evidenta la un termen apropiat de alegeri sa fiti cuprins tot la adresa veche. Nu este nicio problema pentru ca fiecare sectie de votare are o lista suplimentara unde sunt trecuti omisii din lista. Va veti adresa presedintelui sectiei de vot. Deci de votat oricum veti vota, asta cu siguranta.