avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Act de identitate expirat și dreptul de a vota
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Act de identitate expirat și dreptul de a vota

Constituția României zice la art. 36 că:
(1) Cetăţenii au drept de vot de la vârsta de 18 ani, împliniţi până în ziua alegerilor inclusiv.
(2) Nu au drept de vot debilii sau alienaţii mintal, puşi sub interdicţie, şi nici persoanele condamnate, prin hotărâre judecătorească definitivă, la pierderea drepturilor electorale.

Ce act normativ interzice cetățenilor români, care au acte de identitate expirate, să voteze?
Cel mai recent răspuns: vo87yh1c0 , utilizator 19:20, 27 August 2019
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Niciun act normativ nu interzice dreptul la vot, ci doar îl condiționează de prezentarea unui act de identitate valabil (neexpirat).
Când se organizează alegeri se pot obține noi cărți de identitate inclusiv în ziua votului dacă se merge dimineața la serviciile de evidență.
OK! Care-i acel act normativ care condiționează dreptul de vot de prezentarea unui act de identitate valabil?
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Actele normative nu-s făcute pe tip abecedar, ca să fie explicate și chestiuni elementare de logică. Un act de identitate este valabil în interiorul termenului înscris pe el, după expirarea termenului nu mai poate fi folosit oficial.

Altfel, niciunde în lumea asta un act/document de identitate nu poate fi folosit după expirare deși, evident, posesorul este persoana care apare în fotografia de pe el.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
dreptul de vot e garantat de Constitutie pentru cetatenii romani. in lipsa unui act de identitate valabil, nimeni nu poate sti ca individul are cetatenia pe care o invoca. nu aveti documenete, nu aveti identitate. exagerand, s-ar putea ca la un moment dat sa nu faceti parte din specia umana
Ultima modificare: Joi, 6 Iunie 2019
adriandimitriu, utilizator
1. În Republica Moldova se poate vota și cu un act de identitate expirat.
2. Întrebarea mea este 100% obiectivă – adică nu cere o opinie, ci o informație. Dacă nu știți răspunsul – abțineți-vă!
Ultima modificare: Luni, 10 Iunie 2019
vo87yh1c0, utilizator

Alte discuții în legătură

Schimbare carte identitate udau_1966 udau_1966 trebuie sa schimb cartea de identitate si o voi face la o noua adresa,diferita de cea actuala.in aceasta conditie,eu ca cetatean care doreste sa voteze,unde o ... (vezi toată discuția)
Alegeri locale 2016 markoM markoM Buna seara,as dori sa stiu cu cat timp inainte de alegerile locale din 5 iunie 2016 ar fi trebuit sa-mi fac flotant la adresa unde stau acuma , pentru a putea ... (vezi toată discuția)
Legislatie electorala si informatii generale despre alegeri george-neagu george-neagu Pentru ca suntem in an electoral si intrebarile legate de alegeri (ale celor care ar dori sa candideze sau ale votantilor) sunt din ce in ce mai multe, am ... (vezi toată discuția)