Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Act de identitate expirat și dreptul de a vota
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Act de identitate expirat și dreptul de a vota

Constituția României zice la art. 36 că:
(1) Cetăţenii au drept de vot de la vârsta de 18 ani, împliniţi până în ziua alegerilor inclusiv.
(2) Nu au drept de vot debilii sau alienaţii mintal, puşi sub interdicţie, şi nici persoanele condamnate, prin hotărâre judecătorească definitivă, la pierderea drepturilor electorale.

Ce act normativ interzice cetățenilor români, care au acte de identitate expirate, să voteze?
Niciun act normativ nu interzice dreptul la vot, ci doar îl condiționează de prezentarea unui act de identitate valabil (neexpirat).
Când se organizează alegeri se pot obține noi cărți de identitate inclusiv în ziua votului dacă se merge dimineața la serviciile de evidență.
OK! Care-i acel act normativ care condiționează dreptul de vot de prezentarea unui act de identitate valabil?
Actele normative nu-s făcute pe tip abecedar, ca să fie explicate și chestiuni elementare de logică. Un act de identitate este valabil în interiorul termenului înscris pe el, după expirarea termenului nu mai poate fi folosit oficial.

Altfel, niciunde în lumea asta un act/document de identitate nu poate fi folosit după expirare deși, evident, posesorul este persoana care apare în fotografia de pe el.
dreptul de vot e garantat de Constitutie pentru cetatenii romani. in lipsa unui act de identitate valabil, nimeni nu poate sti ca individul are cetatenia pe care o invoca. nu aveti documenete, nu aveti identitate. exagerand, s-ar putea ca la un moment dat sa nu faceti parte din specia umana
adriandimitriu, utilizator
1. În Republica Moldova se poate vota și cu un act de identitate expirat.
2. Întrebarea mea este 100% obiectivă – adică nu cere o opinie, ci o informație. Dacă nu știți răspunsul – abțineți-vă!
vo87yh1c0, utilizator