Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... alegeri locale 2016
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

alegeri locale 2016

Buna seara,as dori sa stiu cu cat timp inainte de alegerile locale din 5 iunie 2016 ar fi trebuit sa-mi fac flotant la adresa unde stau acuma , pentru a putea vota, avand in vedere ca am domiciliul in alta localitate.
Legea 115/2005 prevede :
Art.3
(3) Dreptul de vot se exercita numai in comuna, orasul, municipiul sau subdiviziunea administrativ-teritoriala a municipiului in care alegatorul isi are domiciliul sau resedinta, dupa caz.
....

Art. 18
(1) Pana cel mai tarziu cu 45 de zile inaintea datei scrutinului, cetatenii cu drept de vot, care si-au stabilit resedinta in circumscriptia electorala in care au loc alegeri, pot solicita primarului, pe baza actului de identitate, inscrierea in Registrul electoral cu adresa de resedinta pentru scrutinul respectiv.

(2) Persoanele prevazute la alin. (1) isi exercita dreptul de vot la scrutinul pentru care au solicitat inscrierea in Registrul electoral cu adresa de resedinta numai in circumscriptia electorala unde isi au resedinta.
(3) Persoanele prevazute la alin. (1) vor figura numai in listele electorale permanente ale circumscriptiei electorale unde isi au resedinta.
(4) In ziua votarii, presedintele biroului electoral al sectiei de votare inscrie in lista electorala suplimentara, in conditiile prevazute la art. 85 alin. (2)-(4), persoanele prevazute la alin. (1) care nu au solicitat inscrierea in Registrul electoral cu adresa de resedinta.
(5) Presedintele biroului electoral al sectiei de votare inscrie in lista electorala suplimentara, in conditiile prevazute de art. 85 alin. (2) – (4), persoanele omise din lista electorala permanenta, care se prezinta la vot.