Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Referendum 2012
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Referendum 2012

buna seara,
desi ma aflu in tara, dar nu ma aflu in localitatea de resedinta, nici in zona sectiilor de votare special amenajate in zonele de munte sau pe litoral... unde pot vota?
La cea mai apropiata sectie de votare fata de locul unde va aflati.
La referendumul pentru demiterea preşedintelui României, votul va putea fi exercitat oriunde în ţară, fără să mai existe obligativitatea ca opţiunea să fie exprimată doar în circumscripţia unde votantul îşi are domiciliul.
”Cetăţenii care în ziua referendumului se află într-o altă localitate decât cea în care sunt înscrişi în listele electorale pot să îşi exercite dreptul de vot în localitatea în care se află, la acea secţie de votare, urmând a fi înscrişi într-o listă suplimentară de către preşedintele Biroului Electoral al secţiei de votare, dar doar având asupra lor actul de identitate sau adeverinţa care ţine loc de act de identitate, în care sunt înscrise datele lor personale, de tip CNP, nume, prenume, adresa de domiciliu”
=D>
multumesc!