Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... durata programului de lucru in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

durata programului de lucru in preaviz

buna ziua.

va rog sa-mi spuneti daca in preavizul legal, dupa demisie si pana la incetarea contractului de munca, conform legii, programul de lucru este normal (cel stipulat in contract) sau este mai scurt cu cateva ore.

multumesc mult.
1. Perioada de preaviz face parte din CIM, este perioada de vechime in munca si programul de lucru este cel prevazut in CIM.

2. Daca in CCM aplicabil unitatii sau in Regulamentul intern aveti o prevedere care spune ca in preaviz se lucreaza mai putine ore atunci se aplica aceasta prevedere.
in contractul de munca nu sunt specificate detalii referitoare la durata zilei de lucru in preaviz.
ce spune legea in acest caz ? ziua de lucru va avea acelasi numar de ore ca si inainte sau exista exceptii ?

multumesc.
Legea prevede ca pe durata preavizului c.i.m. isi produce toate efectele...astfel ca, durata timpului de munca in perioada de preaviz este cea mentionata in c.i.m. ...

De exemplu, daca in c.i.m. timpul de munca este de 8 ore/zi , in lipsa unor dispozitii contrare timpul de munca pe perioada preavizului va fi tot de 8 ore/zi.
multumesc mult.
ce inseamna "C.I.M" ?
contract individual de munca ?