Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nr de ore de munca in perioada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nr de ore de munca in perioada de preaviz

In perioada de preaviz, poti sa stai mai putin de 8 ore de munca la serviciu?
Depinde de patron, dar s-ar putea sa nu-ti plateasca orele lipsa
In perioada preavizului salariatul are toate drepturile si obligatiile stipulate in CIM, inclusiv respectarea programului normal de lucru. Daca in CCM sau Regulamentul intern sunt prevederi care ajuta salariatul demisionar cu un program de lucru mai mic, atunci raspunsul este afirmativ.
Legea prevede ca pe durata preavizului c.i.m. isi produce toate efectele...astfel ca, durata timpului de munca in perioada de preaviz este cea mentionata in c.i.m. ...

De exemplu, daca in c.i.m. timpul de munca este de 8 ore/zi , in lipsa unor dispozitii contrare timpul de munca pe perioada preavizului va fi tot de 8 ore/zi.

Reducerea timpului de munca pe durata preavizului este posibila numai daca este prevazuta in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.