Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Orele lucrat in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Orele lucrat in preaviz

buna ziua! va rog daca se poate sa-mi spuneti si mie cate ore se lucreaza pe perioada preavizului,tinand cont de faptul ca sunt angajata cu norma intraga(8 ore),dar am fost data in preaviz fiind insarcinata conform art.65 alin.1 din codul muncii? va multumesc!
1. Perioada de preaviz vechime in munca si face parte din contractul individual de munca (CIM).

2. Ca urmare in perioada de preaviz veti respecta programul de lucreu prevazut in CIM (8 ore pe zi).

3. Daca in Contractul colectiv de munca (CCM) aplicabil unitatii sau in Regulamentul intern (R.I.) al unitatii este prevazut un alt program de lucru pe perioada de preaviz atunci9 respectati aceste prevederi.
Legea prevede ca pe durata preavizului c.i.m. isi produce toate efectele...astfel ca, durata timpului de munca in perioada de preaviz este cea mentionata in c.i.m. .

De exemplu, daca in c.i.m. timpul de munca este de 8 ore/zi , in lipsa unor dispozitii contrare timpul de munca pe perioada preavizului va fi tot de 8 ore/zi.

Reducerea timpului de munca pe perioada preavizului este psobil;a numai daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.

va multumesc frumos!