avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfiintare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfiintare post

Buna ziua.
In perioada preavizului pentru desfiintare post angajatul are dreptul de a absenta 8 ore/zi de la programul unitatii pentru a-si cauta loc de munca?
In timpul concediului medical se poate dispune concedierea angajatului pe motive de desfiintare post?
Pe perioada preavizului angajatorul are obligatia de a oferi salariu pentru angajat, in conditiile in care angajatul nu trebuie sa sa prezinte la. locul de munca.
In sectorul privat, angajatorul are obligatia de a oferii compensatie angajatului pentru desfiintare post?
Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 2 Aprilie 2020
remenyseg, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:52, 2 Aprilie 2020
1.
In perioada preavizului pentru desfiintare post angajatul are dreptul de a absenta 8 ore/zi de la programul unitatii pentru a-si cauta loc de munca?


Legea prevede ca pe durata preavizului c.i.m. isi produce toate efectele...astfel ca, durata timpului de munca in perioada de preaviz este cea mentionata in c.i.m. ...

De exemplu, daca in c.i.m. timpul de munca este de 8 ore/zi , in lipsa unor dispozitii contrare timpul de munca pe perioada preavizului va fi tot de 8 ore/zi.

Reducerea timpului de munca pe durata preavizului este posibila numai daca este prevazuta in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.

2. In timpul concediului medical se poate dispune concedierea angajatului pe motive de desfiintare post?

Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical conform legii, decat pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.

3
Pe perioada preavizului angajatorul are obligatia de a oferi salariu pentru angajat, in conditiile in care angajatul nu trebuie sa sa prezinte la. locul de munca.

Este o optiune si nu o obligatie a angajatorului.

4.
In sectorul privat, angajatorul are obligatia de a oferii compensatie angajatului pentru desfiintare post?


Acordarea salariilor compensatorii este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.
In lipsa unor astfel de prevederi , angajatorul nu are nicio obligatie in acest sens.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere de la firma aflata in insolventa 2nymaria 2nymaria Buna Ziua, Va rog sa imi spuneti daca in cazul in care am fost concediat (ales aleatoriu) de o firma aflata in insolventa prin desfintarea postului am ... (vezi toată discuția)
Perioada de preaviz Monica_tm Monica_tm Buna ziua,datorita incapacitatii temporare de munca voi intra in somaj ,mentionez faptul ca am 86 de zile de concediu medical,va rog sa mi spuneti daca e ... (vezi toată discuția)
Drepturi gabitag gabitag Ce drepturi are un angajat cand societatea la care lucreaza a intrat in insolventa? Va multumesc pentru raspuns! (vezi toată discuția)