Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfiintare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfiintare post

Buna ziua.
In perioada preavizului pentru desfiintare post angajatul are dreptul de a absenta 8 ore/zi de la programul unitatii pentru a-si cauta loc de munca?
In timpul concediului medical se poate dispune concedierea angajatului pe motive de desfiintare post?
Pe perioada preavizului angajatorul are obligatia de a oferi salariu pentru angajat, in conditiile in care angajatul nu trebuie sa sa prezinte la. locul de munca.
In sectorul privat, angajatorul are obligatia de a oferii compensatie angajatului pentru desfiintare post?
Multumesc.
remenyseg, utilizator
1.
In perioada preavizului pentru desfiintare post angajatul are dreptul de a absenta 8 ore/zi de la programul unitatii pentru a-si cauta loc de munca?

Legea prevede ca pe durata preavizului c.i.m. isi produce toate efectele...astfel ca, durata timpului de munca in perioada de preaviz este cea mentionata in c.i.m. ...

De exemplu, daca in c.i.m. timpul de munca este de 8 ore/zi , in lipsa unor dispozitii contrare timpul de munca pe perioada preavizului va fi tot de 8 ore/zi.

Reducerea timpului de munca pe durata preavizului este posibila numai daca este prevazuta in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.

2. In timpul concediului medical se poate dispune concedierea angajatului pe motive de desfiintare post?

Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical conform legii, decat pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.

Pe perioada preavizului angajatorul are obligatia de a oferi salariu pentru angajat, in conditiile in care angajatul nu trebuie sa sa prezinte la. locul de munca.

Este o optiune si nu o obligatie a angajatorului.

4.
In sectorul privat, angajatorul are obligatia de a oferii compensatie angajatului pentru desfiintare post?

Acordarea salariilor compensatorii este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.
In lipsa unor astfel de prevederi , angajatorul nu are nicio obligatie in acest sens.