Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... perioada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

perioada de preaviz

Buna ziua,datorita incapacitatii temporare de munca voi intra in somaj ,mentionez faptul ca am 86 de zile de concediu medical,va rog sa mi spuneti daca e obligatorie perioada de preaviz de 20 de zile tinand cont ca eu am documente de la medicina muncii ca sunt in incapacitate de munca,am inceput sa merg in preaviz imediat dupa concediul medical.O alta intrebare si anume :cele 20 de zile trebuie lucrate 8 ore pe zi in fiecare zi sau 4 ore pe zi tinand cont ca sunt bolnava .Multumesc!
Nu este obligatoriu sa stati in preaviz , insa in acest caz exista doUA situatii posibile :
- fie incetarea disciplinara a c.i.m. pentru absente nemotivate

- fie incetarea c.i.m. prin concediere la expirarea perioadei de preaviz.

Legea prevede ca pe durata preavizului c.i.m. isi produce toate efectele...astfel ca, durata timpului de munca in perioada de preaviz este cea mentionata in c.i.m. ...

De exemplu, daca in c.i.m. timpul de munca este de 8 ore/zi , in lipsa unor dispozitii contrare timpul de munca pe perioada preavizului va fi tot de 8 ore/zi.

Reducerea timpului de munca pe durata preavizului este posibila numai daca este prevazuta in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.
Multumesc mult!