Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi

Ce drepturi are un angajat cand societatea la care lucreaza a intrat in insolventa?
Va multumesc pentru raspuns!
Dati-ne detalii despre ce doriti exact sa aflati .

In principiu :
- salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

- salariile compensatorii se primesc numai daca sunt prevazute in c.i.m., in ccm aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.

- reducerea timpului de munca in perioada preavizului acordat pentru concediere este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia.

In lipsa unor astfel de prevederi, durata timpului de munca este cea stipulata in c.i.m. .. deexemplu, daca in contractul de munca aveti trecuta o durata a timpului de munca de 8 ore/zi, atunci in preaviz av trebui sa veniti la serviciu tot 8 ore/zi.
Am C.I.M., formularul este standard . Sa inteleg ca voi beneficia si de salarii compensatorii?
Salariile compensatorii se primesc numai daca sunt prevazute in c.i.m., in ccm aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.