Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... delapidarea
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

delapidarea

in cazul in care s-a descoperit la o asociatie de proprietari ca administratorul a delapidat asociatia cu o suma de bani , s-a judecat pe penal a primit condamnare de 1 an cu suspendare si obligatia inculpatului la plata sumei prejudiciate , acum este in recurs pentru a cere o noua expertiza si tototdata a facut recurs si parchetul cred ca pentru marirea pedepsei , ii poate da o pedeapsa cu executare?iar in cazul in care administratorul asociatiei nu are nimic pe numele sau ce se poate intampla? cum se v-a recupera prejudiciul?nu are nici pensie , nici un venit...
Fiind dat faptul că a declarat recurs şi procurorul, este posibilă modificarea pedepsei, care ar putea fi şi închisoare cu executare. Regula este că în propriul apel , parţii nu i se poate crea o situaţie mai grea.
Dacă nu are bunuri proprii, se pot urmări bunurile comune cu alte persoane ( aflate in coproprietate sau în proprietate în devălmăţie cu soţul/soţia , dacă exista astfel de bunuri. Acestea se vor partaja, la solicitarea creditorilor, pentru a se urmări cota din bunurile ce aparţin debitorului.
Dacă nu există nici astfel de bunuri, se urmăresc veniturile. Dacă nu sunt nici venituri, se va aştepta să apară ....
Dacă se va menţine pedeapsa cu suspendarea executării, iar debitorul , nu va plăti , cu rea credinţă, la solicitarea creditorilor, beneficiul suspendaării executării se poate revoca, iar condmanatul va fi încarcerat.

recursul s-a terminat in noiembrie 2012 , a primit o pedeapsa de 2 ani cu suspendare conditionata si plata sumei de 131.000 ron , problema este ca nu are de unde sa-i puna , am uitat sa precizez ca in anul 2009 apartamentul pe care il detinea ni l-a vandut mie si sotului(fiica si ginere)., se poate cere in instanta anularea actului de vanzare-cumparare, astept raspuns.multumesc