Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducere personala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducere personala

Buna ziua,

Un salariat este casatorit si are un copil..Sotia acestuia are dintr-o casatorie anterioara un copil..Salariatul poate beneficia de deducere pentru acest din urma copil?
Multumesc
Am gasit in Codul fiscal:..'ART.56...Norme metodologice..Pentru copilul minor provenit din căsătorii anterioare, dreptul de a fi preluat în întreţinere revine părintelui căruia i-a fost încredinţat copilul sau unuia dintre soţi care formează noua familie, conform înţelegerii dintre aceştia, indiferent dacă s-a făcut o adopţie cu efecte restrânse şi chiar dacă părinţii fireşti ai acestuia contribuie la întreţinerea lui prin plata unei pensii de întreţinere. Plata unei pensii de întreţinere nu dă dreptul la preluarea în întreţinere a copilului, părintelui obligat la această plată.

Acum stiu ca intra la deducere dar ca si documente justificative trebuie sa aduca adeverinta de la tatal natural al copilului ca nu este in intretinerea lui?...ca nu beneficiaza el de deducere?
Multumesc
Inteleg ca copilul este in intretinerea mamai; deci adeverinta o ia de la mama (actuala sotie).
Multumesc, dar nu am specificat ca si mama este in intretinerea actualului sot care beneficiaza de deducere...intre timp m-am edificat ca mama are o Hotarare judecatoreasca care ii incredinteaza copilul spre crestere..si atunci este ok...